• دولت و ملت ، همدلی و همزبانی

مطالب تصادفی

سایت های مرتبط

 
آرشيو اخبار زندگی نامه شهدا (1)

زندگی نامه شهدا (1)

   زندگی نامه دانشجوی شهید عبدالحمید دیالمه

 

اولين و تنها فرزند پسر خانواده بود كه در 4 ارديبهشت 1333 در تهران در دامان پدر و مادر و خانواده اي كه با عشق به اسلام و مكتب اهل بيت آمیخته بود ، ديده به جهان گشود.

دوران دبستان را در مدرسه فرهاد سپري كرد. توجه او به كتاب هاي خاصي از نوع تاريخ و ادبيات كه در كتابخانه مدرسه وجود داشت و موفقيت هاي او در مسابقات كتابخواني، از جمله نكاتي بود كه آينده ي تأثير گذار او را در باور مربيان او تشديد مي كرد.

پس از طي موفقيت آميز دوران دبستان، دوران متوسطه را در رشته طبيعي در دبيرستان هدف شماره 1 آغاز كرد. در همين دوران بود كه تلاش هاي فكري و اعتقادي او براي فهم اسلام شكل گرفت و همگام با فعاليت در دبيرستان به بهره جويي از مدرسين حوزه علميه چون آيت الله ناصر مكارم شيرازي و آيت الله جعفر سبحاني و شهيد مطهري پرداخت.

شرايط خانوادگي اي كه او در آن مي زيست، اقتضاي ادامه تحصيل در يكي از بزرگترين مراكز علمي و دانشگاه هاي معتبر خارج از كشور را داشت، خصوصاً آن كه وي دانش آموز ممتاز و مبتكري به حساب مي آمد كه از هوش و ذكاوت ويژه اي بر خوردار بود. اما او كه چشم انتظار روزهاي شكوفايي بود در سال 1352 با انتخاب رشته ي پزشكي در دانشگاه مشهد، سرنوشتش را رقم زد.

يك سال پس از ورود به دانشگاه به دليل فعاليت هاي سياسي شهيد بر عليه رژيم پهلوي از ادامه تحصيل در رشته پزشكي توسط مسئولين امر محروم گرديد، به گونه اي كه او را مجبور به تغيير رشته از پزشكي به داروسازي نمودند.

از سال 1352 تا اواخر سال 1356 كه مصادف با دوران خفقان رژيم منحوس پهلوي بود حركت جهادي خود را در دو بعد فكري و سياسي استمرار بخشيد و در همين سال ها براي اولين بار در دانشگاه مشهد اقدام به تأسيس كتابخانه اسلامي نمود تا از اين طريق افراد را شناسايي و جذب نمايد.

او با تشكيل گروه هاي چند نفري اقدام به نشر افكار ناب اسلامي شيعي  و شكل دهي مبارزه با رژيم ستم شاهي كرد .

بر خلاف بسياري از مبارزان دانشگاهي او به شدت به تهذيب و خود سازي خود و دوستانش همت داشت و معتقد بود كه مبارزه و اصلاح بايد از درون افراد آغاز شود.

اهتمام به عبادت، خصوصاً نماز اول وقت، علاقه به سجده هاي طولاني بعد از نماز، اهتمام به روزه و نماز شب راه هايي براي همين تهذيب بود.

 پرهيز از رفاه زدگي و زهد انتخابي، او را با محروميت هاي جامعه پيوند مي داد و بسيار ساده مي زيست.در معاشرت بسيار هوشمند و مؤدب بود، دلنشين و گرم سخن مي گفت و بر خوردي متواضعانه داشت.

نكته قابل توجه در طول مبارزات شهيد ديالمه اين بود كه مي كوشيد تا همه رفتارهايش از جلسات و درس ها گرفته تا مبارزات سياسي اش بر اساس عملكرد اسوه هاي الهي و ائمه معصومين (ع) باشد، از اين جهت به شدت از رفتارهاي غير اصولي و كور حتي در مبارزه دوري مي جست و مي كوشيد تا راه هايي كه بر مي گزيند که خالي از گناه باشد.

نشر فرامين امام خميني (ره) مبني بر دوري جستن از حزب منحوس رستاخيز و هشدارهاي ايشان در مورد نقشه هاي صهيونيسم از نمونه كارهاي او در دانشگاه بود، همچنين شركت فعال در حركت هاي عليه شاه معدوم در اوج خفقان سالهاي 54 و 55 در مشهد و اعلام مرجعيت و زعامت امام (ره) به اشكال مختلف از جمله مواردي بود كه در دو نوبت موجب هجوم ساواك رژيم پهلوي به خانه او و دستگيري وي شد.

همزمان با اوج گيري انقلاب شكوهمند اسلامي، تشكيلات فكري و مبارزاتي او كه براي شكل گيري آن، سال ها زحمت كشيده بود به نام "مجمع احياء تفكرات شيعي" اعلام موجوديت رسمي و علني كرد.

راهپيمايي باشكوه 15 خرداد 55 در پايين خيابان مشهد طراحي وی بود كه با ابتكار آن شهيد بزرگوار و با" شعار درود بر خميني" شكل گرفت.جلسات سخنراني عمومي در دانشگاه هاي مختلف مشهد و كلاس هاي مجمع احياء‌ تفكرات شيعي براي عمق بخشيدن به مباني فكري و اعتقادي-سياسي جوانان برگزار می نمود.

كلاس هاي مجمع با تفاوتي آشكار از حيث محتوا با ساير كلاس هاي آن روز كم كم جاي خود را در ميان نسل جوان باز مي كرد و البته اين تفاوت فقط در محتوا نبود، جدا سازي كلاس هاي خانم ها از آقايان براي اولين بار در قشر دانشجويي آن روز به منظور حفظ حدود و تقواي الهي، پيام بزرگي در بطن خود داشت كه فضاي كلاس ها را در ظاهر متفاوت نشان مي داد. سال 1359 همزمان با اولين انتخابات مجلس شوراي اسلامي، پنچ تن از علماي طراز اول مشهد، دكتر ديالمه را به عنوان كانديداي خود به مردم معرفي كردند و او نيز به هدف اداي تكليف با رأي قاطع مردم مشهد وارد سنگر مجلس شد و به تهران آمد.

 

آغاز دوران نمايندگي مجلس همزمان با رياست جمهوري بني صدر بود.

شهيد ديالمه اولين كسي بود كه قبل از رياست جمهوري، افكار بني صدر را مطالعه و نقادي نموده و نقاط ضعف بينش التقاطي وي را يافته بود و افكار او را در كتاب هايي مثل تعميم امامت، مخالف ولايت فقيه مي دانست. لذا با رياست جمهوري او مخالفت كرد و اعلام كرد:

  "رياست جمهوري بني صدر براي اسلام و جامعه اسلامي ايران يك فاجعه است"

و براي آن كه اين مخالفت در شعار و انديشه خلاصه نشود با جمعي از دوستان مجمع به عنوان اعتراض در محل روزنامه انقلاب اسلامي تحصن كردند.

شهيد ديالمه جريانات انحرافي منافقين را در سال 54 با انتشار اعلاميه هايي در سرتاسر دانشگاه مشهد به عموم مبارزين هشدار داده بود، پس از پيروزي انقلاب آن را كالبد شكافي كرده و در ده ها سخنراني به نام "تبيين جهان" به نقد و بررسي كتاب ايدئولوژيك سازمان منافقين پرداخته و ريشه هاي انحراف را بر اساس مباني دين آشكار ساخت و به جرأت اعلام كرد كه ايدئولوژي سازمان چيزي جز افكار ماركسيستي مزين شده به آيات قرآن نيست!!!

نكته قابل توجه اين بود كه مبارزات او با فرقان، منافقين، فدائيان خلق، حزب توده، حزب خلق مسلمان و ساير گروه هاي انحرافي آن روز حتي مخالفتش با بني صدر ريشه ي اعتقادي داشت. او جريان هاي اجتماعي و انحرافات فكري را مي شناخت لذا تنها كسي بود كه مبارزاتش با گروه هاي سياسي منحرف و مخالف انقلاب، ايدئولوژيك و بر اساس مباني فكري بود و نه بر اساس عملكردهاي سياسي و درست به همين خاطر، آنچه را همگان سال ها بعد، وقتي تصويرش بزرگ مي شد و نزديك مي آمد، درك مي كردند، چشمان تيز بين او سال ها جلوتر مي ديد و از آن سخن مي گفت. خودش مي گفت: "جرم من آن است كه حرف هايم را زودتر از زمان مي زنم".

او فقاهت شيعي را ملجأ و مرجع مردم مي دانست و بر عكس بسياري از روشنفكران دانشگاهي آن عصر كه اگر حرفي براي گفتن داشتند عادتاً روحانيت را مورد هجوم قرار مي دادند، او همواره مدافع حريم مرجعيت و در رأس آنان ولايت فقيه بود.

زماني كه امام (ره) به دليل شرايط حساس كشور در سخنراني خويش اشاره نمودند كه رياست جمهوري نبايد تضعيف شود، شهيد ديالمه علي رغم همه اسناد و مداركي كه بر عليه بني صدر و حمايت هاي استعماري از او و نقشه هاي خائنانه اش داشت لب فرو بست و به مدت 2 ماه همه سخنراني هاي خود را به تبعيت از كلام رهبر تعطيل نمود و گفت: «اگر از من درباره ي بني صدر بپرسند نمي توانم خلاف آنچه باور دارم بگويم، از طرفي امام صلاح دانسته اند كه كلامي گفته نشود بنابراين در مجالس حضور نخواهم يافت.»

بالاخره آن زمان كه لحظه تاريخي رأي مجلس به عدم كفايت سياسي بني صدر فرا رسيد علي رغم همه توطئه هايي كه بر عليه او شد تا اسنادش را در مجلس طرح نكند، نگاه او اين بود كه من براي تاريخ حرف مي زنم تا نباشد كه آيندگان اينطور قضاوت كنند كه اولين مجلس شوراي اسلامي در رأي به عدم كفايت سياسي اولين رئيس جمهور خود مدارك و مستندات متقني نداشت!!!

جمله مشهور او در هنگام انتخابات كه "من كيسه براي رأي جمع كردن ندوخته ام" نشان اوج اخلاص او بود.

سرانجام يكشنبه 7 تيرماه 1360 در حادثه انفجار بمب كينه توسط منافقين در حزب جمهوري اسلامي به همراه 72 تن ديگر از ياران امام (ره) به شهادت رسيد.

پيكر پاكش در قم در صحن مطهر حضرت معصومه (س) (مقبره شهيد مفتح) به خاك سپرده شد.

 

پربازدیدترین مطالب

بازديدكنندگان

امروز: 57
ديروز:383
اين هفته: 569
هفته‌ي گذشته: 2279
اين ماه: 4308
ماه گذشته: 11512
افراد آنلاين:1
اعضا ی آنلاین : 0
مهمان آنلاین : 1

اوقات شرعی

دانشگاه علوم پزشکی مشهد | Mashhad University of Medical Sciences | جامعة مشهد للعلوم الطبية
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.